Kettős Mérce

  • Munka
  • Szegénység
  • Egészségügy
  • Lakhatás
  • Sajtó
  • K/A
  • Brüsszel+/-

A Mérce legújabb cikkeiért és friss hírekért kattints ide!

Harmadik Szektor - De mégis, kik azok a civilek? Mi az a civil társadalom? (3. rész)

Harmadik Szektor - De mégis, kik azok a civilek? Mi az a civil társadalom? (3. rész)

Harmadik Szektor
Tetszik
0
2015. április 28. kedd, 15:58
civil kormány állam civil kontroll civil szerveződés norvégcivil Harmadik Szektor

Több okból is nehéz egzakt választ adni a fenti kérdésekre.

Egyrészt, az aktuálpolitika tesz meg ezért mindent, amikor a norvég bűnözők – honvédő hősök skálán próbálja elhelyezni a neki nem tetsző, vagy tetsző, civil vagy valójában nem civil szervezeteket. (Lesz elég bajunk ebben a cikkben, anélkül is, hogy mélyebben belefutnánk a GONGO - government organized non-governmental organization – fogalmába, felületesen: a kormány által, saját céljai propagálására létrehozott és finanszírozott, de tőle papíron független, civilnek látszó szervezeteket hívjuk így, diktatúrákban gyakori trükk, de már Magyarországon is van képviselője a CÖF jóvoltából.)

Másrészt, a civil társadalom - praktikusan a különböző szerveződésű szinteken -  maga tesz meg ezért mindent, amennyiben nem definiálja magát, nem folytatja le a sajátos magyar, történeti és jelen helyzetre vonatkozó vitákat és nem kommunikálja ezeket.

untitled.jpg

Ha most nem is térünk ki részletesen a történeti fejlődésre, általánosságban a következőket szoktuk leszögezni:

1. A posztszovjet/posztkommunista/posztszocialista rendszerekben egészen más a helyzet, mint mondjuk - szintén általánosítva -, Észak- vagy Nyugat-Európában. Történelmi okokból való lemaradásra szoktunk hivatkozni, és ez kétségkívül tényszerű, hiszen a központosított államhatalom kiemelt céljának tekintette mindenfajta önkormányzatiság, önrendelkezés, plurális értékrend kialakulásának megakadályozását, hogy az aktív állampolgárságról most ne is beszéljünk, és ezek lennének minden civil szerveződés alapjai.

2. Ugyanakkor, a rendszerváltást megelőzően pontosan ezek a törekvések hoztak létre egyfajta független kultúrát (a kiterjesztett értelemben), ennek különböző leképeződései közvetve és közvetlenül is hozzájárultak az egypárti rendszer felbomlásához – egyébként innen is láthatnánk, hogy a civil társadalom és a civil szervezetek nem esnek az eredendő bűnbe, ha politikával foglalkoznak, sőt a kifejezés maga is ezt jelentette eredetileg a görög és római világban. Civil = polgár, közügyek = politika. Egyszerre volt evidencia és elvárás.

3. Itt szintén nehezen tárgyalható okokból, a rendszerváltás után a megalakuló, magukat az államhatalommal markánsan szembe pozicionáló civil szervezetek az intézményesülés, professzionalizálódás folyamatában részben elvesztették bázisdemokratikus működésmódjukat, arculatukat, majd a teret is: a nyilvánosságban betöltött szerepüket lassanként átvették a velük párhuzamosan megszülető pártok.

4. Az azóta eltelt 25 évben a kép természetesen differenciálódott, rengeteg szervezet született, nagyon sokféle profillal, különbség van közöttük a társadalomba való beágyazottság mértékében és minőségében (teszem azt, a horgászok vannak a legtöbben, de horgászengedély csak tagsággal váltható ki, engedély nélkül meg nem lehet horgászni, stb.), céljaikban és működésmódjukban, de kivétel nélkül mindre igaznak kellene lennie általánosságban azoknak az alaptéziseknek, hogy:

  • szabad és független, csak a törvényeknek van alávetve és kizárólag a tagságának tartozik felelősséggel,
  • szerepe van a társadalom demokratizálásában, valamint
  • hatékony érdekvédelmi tevékenység, hálózatosodás, társadalmi aktivitás révén a demokrácia stabilitásában,
  • az állam és a társadalom közt fennálló hatalmi egyensúlyt a társadalom javára billenti el, közvetít és kritizál, felügyeli az államot.

Igaz-e mindez ma Magyarországon?

Nem, több okból sem. Egyrészt, az állam mindent megtesz, hogy ne legyen az. Hogy ezt értsük, látnunk kell, hogy a civil társadalom ideális működésmódjához szükségeltetik egyfajta keretrendszer: jogállam, liberális demokrácia. Ha a civil társadalom ideálisan működik, beteljesíti feladatát, korlátozza az államhatalmat. Ehhez – egyszerűen fogalmazva, politikai szándékra és annak felismerésére van szükség, hogy ez közös érdek. Ilyesmiről ma nem beszélhetünk. Ezzel szemben, nálunk a jogállamiságnak minimum változékony és illékony formái vannak jelen, felvállalt cél az illiberális demokrácia.

Másrészt, a civil társadalom ideális működéséhez mindenek előtt a tudatos, aktív és felelős állampolgárokra, valamint önszerveződésükre van szükség. Azonban ez ma nemhogy nem elvárt és evidens, hanem sok esetben szankcionált, így az állampolgár kétszer is meggondolja, hogy szervezkedjen-e. (Ezt még tetézi a tanult tehetetlenség.) Ami komoly baj, hiszen könnyen belátható módon ez lehetetleníti el azokat, akik még teszik a dolgukat. Ebből a szempontból majdnem ugyanott tartunk, mint a rendszerváltás előtt (a szándékok szintjén, a megvalósítás formáit illetően természetesen vannak különbségek).

Mindebből látszik, hogy a civil társadalom legsürgetőbb feladata jelenleg az lenne, hogy tematizálja az államhoz való viszonyát. Ebben a politikailag rendkívül meghatározott környezetben ez nem könnyű, ellenszélben kell dolgozni, de ettől még nem megspórolható.

A fentiekből még jelen helyzetben sem következik egyenesen, hogy a két szektornak nincs dolga egymással. Míg a jogvédő, watchdog-funkciót betöltő szervezetek normális körülmények közt is szükségképpen távol tartják magukat az államtól és forrásaitól, addig pl. az úgynevezett szolgáltató szervezetek az államtól vesznek át közfeladatot, nagyrészt azért, mert jobban, hatékonyabban végzik azt (jellemzően szociális, karitatív, kulturális szolgáltatásokról van szó), ezért joggal várják el még azt is, hogy az állam járuljon hozzá a finanszírozásukhoz.

Na, akkor most miért látjuk azt egyre többször, hogy az utóbbiak is megpróbálnak teljesen függetlenedni és elhatárolódni az államtól? Mert ezen a területen is egyre inkább érvényesül az oszd meg és uralkodj elve, a kontraszelekció, a lakájrendszer, a kiszorítósdi, a korrupció, a politikai propaganda szándéka.

Mit tehet az a civil szervezet, amelyik ezt felismerve, nem kér abból, ami pedig járna neki, vagy egyre gyakrabban egyébként sem kapja meg? Az OFF-Biennále Budapest, az Auróra és a Gólya Közösségi Ház és Szövetkezeti Presszó három nagyon különböző úton indult el, ezeket követjük végig.

Ki fog derülni, hogy ezek a kísérletek beválnak-e, erre persze semmi garancia nincs, de az biztos, hogy a hasonló szerveződések jelenthetnek valamelyest garanciát arra, hogy magához térjen végre a civil társadalom, és kitermeljen valami – ellenszélben is – működőt.

A Harmadik Szektor videó- és cikksorozatának eddig megjelent részei: Mi lesz 10 év múlva? (felvezető rész) – http://kettosmerce.blog.hu/2015/04/24/harmadik_szektor_mi_lesz_10_ev_mulva_felvezeto_resz

Misszió: önfenntartás, közösség, társadalmi nevelés (2. rész) – http://kettosmerce.blog.hu/2015/04/26/harmadik_szektor_misszio_onfenntartas_kozosseg_tarsadalmi_neveles_2_resz

 

A Harmadik Szektor csatornáját itt találod:https://www.youtube.com/channel/UCQK0ywQKushFLTO660DskXA

A Harmadik Szektor Facebook-oldalát itt találod:https://www.facebook.com/harmadikszektor

Az OFF-Biennále válaszai a Harmadik Szektor felvetéseire itt.

civil kormány állam civil kontroll civil szerveződés norvégcivil Harmadik Szektor Harmadik Szektor 2015. 04. 28. Tovább →
Tetszik
0
komment

Nyomj egy tetsziket, és olvasd a Kettős Mércét a Facebookon!

Ajánlott bejegyzések:

  • Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze
  • A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják
  • A német liberálisok nagy visszatérése A német liberálisok nagy visszatérése
  • Katalán válság: Nagyon úgy tűnik, a spanyol kormány felfüggeszti a régió autonómiáját Katalán válság: Nagyon úgy tűnik, a spanyol kormány felfüggeszti a régió autonómiáját
  • Az orosz művész felgyújtotta a francia jegybank épületét Párizsban, hogy a “rabszolgaság” új formái ellen tiltakozzon Az orosz művész felgyújtotta a francia jegybank épületét Párizsban, hogy a “rabszolgaság” új formái ellen tiltakozzon

A bejegyzés trackback címe:

https://kettosmerce.blog.hu/api/trackback/id/tr657406004

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Leírás

Ide írhatsz levelet nekünk!

Hirdetés

Legfrissebb cikkeink

  • Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei
    Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyerteseiEstefelé már szinte minden adat beérkezett Csehország választási központjába a voksolásról, így kimondhatjuk, hogy a nyertes a “korrupt elitek” ellen keresztesháborút hirdető, a rendszerváltás után...
  • Adjunk hitet magunknak október 23-án!
    Adjunk hitet magunknak október 23-án!Az október 23-i civil tüntetés valójában nem a rendező Közös Ország Mozgalomról és nem is a pártokról szól, amelyek majd 2018-ban indulnak. Fél évvel a választás előtt az a kérdés, megmutatjuk-e,...
  • Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze
    Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat összeA milliárdos Andrej Babiš és populista pártja  az ANO nyeri a cseh választásokat a Europe Elects modellbecslése szerint 26-27%-al az ANO lesz az első, a második helyen a szélsőjobboldali SPD és a...
  • A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják
    A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasoljákA néppárti spanyol kormány mai ülésén Katalónia autonómiájának felfüggesztésére tett javaslatot. Ha a jobboldali többségű szenátus rábólint a döntésre, akkor  a régió kormánya által gyakorolt...
  • Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshez
    Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshezA sajtóban nagy visszhangot kapott a Pew Research Center képviseleti demokrácia támogatottságáról szóló globális felmérése. Bombasztikus címeket olvashattunk: a magyarok negyede diktátort akar, csak...
  • A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?
    A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?Csehországban képviselőházi választásokat tartanak október 20-án és 21-én. Bár egyre kevésbé merünk a közvélemény-kutatásokra és felmérésekre szentírásként tekinteni, szinte biztos, hogy az új...
  • A német liberálisok nagy visszatérése
    A német liberálisok nagy visszatéréseA 2013-ra látványosan összeomló német liberális párt, az FDP az évtized európai politikai visszatérését hozta össze a szeptember 24-i német szövetségi választásokon. De milyen ez a párt, mit képvisel,...
  • Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától
    Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi LillátólPedig lenne miért. Van ugyanis, ami nem hit kérdése. Az ATV valamiért jó ötletnek gondolta, hogy A nap kérdése ez legyen: „Sárosdi Lilla színésznő azt állítja, hogy Marton László Kossuth-díjas...
  • Je suis KFC-s munkavállaló
    Je suis KFC-s munkavállalóPuzsér Róbert szerint proli pofon csattant Szabó Zoltán Indexes újságíró arcán, amelyet maga az újságíró állított elő. A Fidesz publicistája szerint pedig az Indexet ütötték meg a KFC-ben, és a...
  • Újabb sztrájk jön az Operaházban 
    Újabb sztrájk jön az Operaházban Három szakszervezet hirdetett meg munkabeszüntetést a Magyar Állami Operaházban csütörtökön, a dolgozókkal kötött kollektív szerződés hiánya miatt. A sztrájkra A hugenották október 28-i bemutatója...

Kettős Mérce

Támogatónk

A Kettős Mérce részt vesz a „Network 4 Debate” projektben. Támogatónk a Nemzetközi Visegrádi Alap.

Keresés

Archívum

  • 2017 október (55)
  • 2017 szeptember (61)
  • 2017 augusztus (63)
  • 2017 július (68)
  • 2017 június (58)
  • 2017 május (61)
  • 2017 április (68)
  • 2017 március (68)
  • 2017 február (61)
  • 2017 január (64)
  • 2016 december (65)
  • Tovább...
Creative Commons Licenc
Impresszum | Támogasd a Mércét! | About us | Egyesület | Átláthatóság
Facebook Tumblr Twitter Youtube
süti beállítások módosítása
Dashboard